Navigation
Home Page

Who's Who

Leadership Team

Name Role Responsibilities
Ms K O'Sullivan Headteacher Whole School Strategic Leadership, Teaching & Learning, Finance, Premises, Personnel, Deputy Child Protection Officer
Mr S Kidd Deputy Headteacher Whole School Strategic Leadership, Curriculum, CPD, Initial Teacher Training, IT Infrastructure.
Mrs P Taylor Assistant Headteacher

Phase Leader: Years 3, 4, 5 & 6.

Whole school responsibility for assessment 

Ms B Ford Inclusion Manager Inclusion & SEND, safeguarding, designated Child Protection Officer, attendance
Mrs B Matharu Head of Early Years

Phase Leader: Nursery, Reception, Years 1 & 2.

Whole school responsibility for parental engagement

Mrs S Tailor Operations Manager Whole school responsibility for business and operation systems

 

Teaching Staff

Name Class Additional Responsibilities
Miss V Hedges 6H Year 6 Team Leader, PE & School Sport 
Mr W Thorp 6T KS2 Mathematics
Mr J Gill 6G  
Mrs J Fraser  5F Year 5 Team Leader, KS2 Science
Mrs B Vaughan 5V Geography
Miss H Gunn 5G  
Miss S Ratcliffe 4R Year 4 Team Leader, KS2 English
Miss S Mugglestone 4M Religious Education
Miss L Marsh 4LM  
Miss B Wakefield 3W Year 3 Team Leader, PSCHE
Miss R Butler 3B MFL
Miss R Grist 3G Design & Technology
Miss J Simmons 2S Year 2 Team Leader, EYFS & KS1 English
Miss K Benn 2B  
Miss R Fundrey 2F Computing
Ms S Richardson 1R Year 1 Team Leader, History
Miss G Varley 1V  
Miss C Risitano 1CR Art
Mrs C Townsley Reception A Reception Year Team Leader, EYFS & KS1 Mathematics
Miss S Beharry Reception B  
Miss S Goodchild Reception C  
Miss E Salmon Nursery EYFS & KS1 Science
Mr C Owen   Music
Mrs L Bates   Maternity Leave

 

Teaching Assistants & Other Support Staff

HLTAs

Mrs M Gill

Mrs D Harry

Mrs T Rowe

 

Teaching Assistants

Miss C Allen

Miss K Alley

Miss E Biddlecombe

Mrs S Brooks

Mrs M Brown

Ms A Castle

Mrs G Coleman

Mrs J Daly

Ms S Erwen

Miss H Gibbs

Ms L Harragan

Mrs S Henson

Mr M Hull

Miss H Imane

Mrs M Kerley

Mrs J Luck

Mr S McCullagh

Mrs C Mitchell

Mrs J Owen

Mrs L Pendrey-Smith

Mrs A-M Quinn

Miss E Rogers

Miss R Ruda

Mrs S Siddiqui

Mrs J Woolley

Nursery Key Workers

Mrs J Daly

Mrs H Wood

 

 

School-Centred Initial Teacher Training Students

Miss A Belcher

Miss H Imane

Mrs R Childs

 

 

Assistant Educational Psychologist

Miss A Lepps

 

 

Speech & Language Therapist

Mrs P Patel

 

 

Specialist Subject Tutors

Ms N Fernandez - Spanish

 

 

Musical Instrument Tuition

Mr I Cumming - Brass

Mr C Halford - Violin

Mr N Jones - Guitar

 

 

Associate Staff

Administration Team  
Mrs L Alley Receptionist/Administrator
Mrs Y Healy ParentPay, Educational Visits
Miss S Lee Admissions & Attendance Assistant
Ms S Martin Administrator
Mrs D Norris Harnessing Technology Coordinator
Ms J Ranson Finance Officer
Mrs S Saville Receptionist
Mrs L Sturgeon PA to the Leadership Team & Personnel Manager
Premises Team  
Ms K Alley Cleaner
Mr C Bowman Groundsman/Cleaner
Miss C Buckingham Cleaner
Mr D Butterfield Premises Manager
Ms A Chapman Cleaner
Ms H Davies-McLeod Cleaner
Mr L Englezos Janitor/Premises Assistant
Ms D Fry Cleaner
Mrs S Smith Cleaner
Mrs D Spicer Cleaner
Mr A Strutt Cleaner
Mrs M Wilson Cleaner
Ms L Wilson Cleaner
School Meals Supervisory Assistant Team (SMSAs)  
Mrs S Celentano SMSA
Mrs J Curtis SMSA Supervisor
Mrs D Fry SMSA
Mrs H Holder SMSA
Ms C Lopez SMSA
Mrs S Mahoney SMSA
Ms J Napolitano SMSA
Welfare Team  
Mrs E Biddlecombe Welfare Assistant
Miss S Lee Welfare Assistant

 

Breakfast & After-School Care Club Teams

Name Role
Miss E Biddlecombe Play Worker
Mrs M Brown Play Worker
Ms B Forte Key Worker
Mr M Hull Play Worker
Ms C Lopez Play worker
Mrs L Pendrey-Smith Breakfast & After School Care Club Manager
Mrs R Ruda Support Staff
Miss M Sturgeon Play Worker
Miss K Neethling Play Worker
Miss S Karsan Play Worker

 

Top